21 listopada 2015

Dlaczego warto pływać z niemowlakiem

By admin In Nauka pływania, Pływanie niemowląt

Niemowlęta do około ósmego miesiąca życia mają naturalny odruch pływania i nie boją się wody. W związku z tym, naszą pociechę warto zapisać na basen jak najszybciej – sztukę tą są bowiem w stanie opanować już dwumiesięczne dzieci. Jakie są korzyści z tego typu zajęć i jak należy się do nich przygotować?

Zalet tak wcześniej nauki pływania jest całe mnóstwo. Przede wszystkim, stymuluje ona rozwój ruchowy niemowlęcia i wspomaga jego koordynację ruchową. Przyczynia się także do poprawy odporności malucha i zacieśnienia więzi między nim a rodzicami. Pływanie stosuje się w profilaktyce chorób kręgosłupa; pomaga ono także w procesie rehabilitacji niemowląt z problemami kostno – stawowymi.

Jak przygotować malucha do tego typu zajęć? Przede wszystkim, zaopatrzmy się w specjalne pieluszki przystosowane do pływania. Na pływalni przespacerujmy się najpierw z dzieckiem wokół basenu tak, by mogło się one przyzwyczaić się do panującej tam temperatury, akustyki i obecności innych osób. Przed wejściem do basenu oblejmy delikatnie niemowlaka wodą i wrzućmy do wody jego kilka ulubionych, kolorowych zabawek. Zanurzajmy dziecko stopniowo aż do momentu, gdy jego główka znajdzie się pod wodą. By maluch z łatwością przyzwyczaił się do nowego środowiska, podczas pływania trzymajmy je przytulone do siebie. Potem możemy spróbować wspólnego spaceru kładąc go raz na brzuchu, a raz na plecach.

Basen przystosowany do dzieci powinien mieć temperaturę około 32-33 stopni Celsjusza. Znajdująca się tam woda być regularnie sprawdzana przez stację sanitarno – epidemiologiczną pod kątem ilości bakterii. Jeżeli nasz maluch jest alergikiem, najlepiej zdecydować się na wodę soloną-morską, która nie podrażnia skóry. Wybierając basen, zwróćmy także uwagę czy przed wejściem na pływalnię znajduje się basenik z preparatem antygrzybicznym oraz czy prowadzący zajęcia posiadają niezbędne kwalifikacje.