21 listopada 2015

Pierwszy raz na basenie

By admin In Pływanie niemowląt, Rady i porady

Do około ósmego miesiąca życia, u dzieci utrzymuje się naturalny odruch polegający na tym, że podczas zanurzania główki pod wodę nie otwierają one ust, a co za tym idzie – nie występuje ryzyko zakrztuszenia. W związku z tym, warto zapisać naszą pociechę na basen jeszcze zanim odruch ten zaniknie. Możemy to już zrobić w drugim miesiącu życia. O czym należy pamiętać podczas pierwszej wizyty na pływalni?

Do torby spakujmy strój kąpielowy, czepek, okulary do pływania, klapki, duży ręcznik oraz ręcznik z kapturkiem, szlafrok, komplet dodatkowych ubrań oraz specjalne wodoodporne pieluszki do pływania, które nie będą chłonęły wody z basenu. Warto zabrać ze sobą także mydło lub płyn do kąpieli, który z myje z ciała malucha sól, balsam, który nawilży jego skórę. Nie zapomnijmy także o przekąsce, którą podamy małemu pływakowi po zakończonej lekcji.

Po wejściu na teren pływalni odzież wierzchnią rodzica i dziecka oddajemy do szatni obsługiwanej przez personel basenu. By wejść do przebieralni, niezbędne jest założenie obuwia zamiennego. Gdy będziemy gotowi do udania się na halę basenową, weźmy wraz dzieckiem prysznic, a następnie otulmy jego ciało ręcznikiem i zdejmijmy go dopiero tuż przed wejściem do wody.

Przed pierwszym zanurzeniem malucha w basenie, polejmy go delikatnie wodą tak, aby stopniowo oswajał się z nową sytuacją. Możemy także podskakiwać z nim w wodzie, za każdym razem zanurzając go coraz głębiej, aż do momentu gdy jego główka znajdzie się tuż pod wodą. Kładąc pierwszy raz dziecko pod brzuszkiem na wodzie, złapmy je pod paszkami jednocześnie podkładając kciuk pod jego brodę. W czasie pływania, ciało naszej pociechy powinno być zanurzone aż po barki.

Po skończonej lekcji, wytrzyjmy malucha do sucha i okryjmy szczelnie całe jego ciało ręcznikiem.