12 października 2016

Rozwój niemowląt przez pływanie

By admin In Pływanie niemowląt, Rady i porady

Oswajanie dziecka z wodą już od najmłodszych lat wpływa na jego harmonijny rozwój. Potwierdzają to zarówno lekarze jak i naukowcy.
Przede wszystkim nie należy się obawiać wizyty na basenie. U małych dzieci występuje instynkt życia płodowego, który sprawia, że maluszek odruchowo wstrzymuje oddech pod wodą. Odruch ten zanika po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Warto więc pójść po raz pierwszy z dzieckiem na basen zanim to nastąpi, co pozwoli podtrzymać ten instynkt i szybko wykształcić umiejętność nurkowania bez obawy o zachłyśnięcie się.

Maluszek biorący udział w zajęciach szybciej zaczyna stawić pierwsze kroki, jest sprawniejszy fizycznie, poprawia się jego koordynacja ruchowa. Od wczesnego okresu można za pomocą odpowiednich ćwiczeń w wodzie wypracowywać prawidłową postawę czy łagodzić pewne nieprawidłowości – pływanie stosuje się w profilaktyce chorób kręgosłupa, pomaga ono także w procesie rehabilitacji niemowląt z problemami kostno – stawowymi. Kontakt z wodą i nauka pływania wpływają także na zdrowie – układ odpornościowy jest wzmocniony, dzięki czemu dziecko nie choruje tak łatwo.
Nie można zapominać także o rozwoju emocjonalnym. Malec pogłębia więź z rodzicem, uczy się zaufania, a przy tym otwiera się na nowe osoby. Można powiedzieć, że uspołecznia się, dzięki czemu w późniejszym etapie życia łatwiej będzie mu nawiązywać kontakty z innymi dziećmi i dorosłymi.
Woda uspokaja, relaksuje, łagodzi wszelkiego rodzaju napięcia i kolki, a pozytywne zmęczenia ułatwia zasypianie. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu!