Rehabilitacja niemowląt dzięki zajęciom na basenie

Zajęcia na basenie pozwalają spędzić razem czas, świetnie się bawić, zdobyć nowe umiejętności, ale nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym aspekcie, jakim jest rehabilitacja.

Rehabilitację możemy tu postrzegać wielorako – w zależności od schorzeń: począwszy od małego lenistwa związanego ze zmianami pozycji leżenia, przez spięcia mięśni, wady kręgosłupa, nie pomijając niepełnosprawności fizycznej i psychicznej.

Sama swoboda ruchów, którą zapewnia woda, pozwala maluchom przemieszczać się w różnych kierunkach z niewielką pomocą rodzica. Ruch wody oddziałuje na ciało dziecka, które musi przeciwdziałać zmianom pozycji, przez co poprawia się jego zmysł równowagi. Woda pozwala również na nieskrępowane ruchy i jest czynnikiem odprężającym mięśnie. Podczas przebywania w wodzie mięśnie wykonują mniejszą pracę statyczną, dzięki czemu maluszek nie odczuwa aż tak dużego zmęczenia i chętniej wykonuje ruchy. Zajęcia sprawdzają się idealnie chociażby w przypadku dzieci, które nie lubią się odwracać i leżeć na brzuszku – nagle okazuje się, że w środowisku wodnym sprawia im to wielką przyjemność. Odpowiednie ćwiczenia, wykonywane pod czujnym okiem ekspertów pozwalają także zatroszczyć się o odpowiednią postawę, a nawet niwelować skrzywienia kręgosłupa takie, jak chociażby skolioza.

Podczas zabaw w wodzie, kiedy malec nurkuje i zatrzymuje przy tym oddech, dochodzi również do stymulacji krążenia krwi w mózgu, który dzięki temu jest lepiej odżywiony i dotleniony. Przekłada się to na szybszy rozwój kory mózgowej. Ponadto ciśnienie hydrostatyczne wody stymuluje ogromną liczbę zakończeń nerwowych, co pozwala na normalizację napięcia mięśniowego.

Pływanie to jedna z najlepszych
form rehabilitacji

Pływanie to też oczywiście jedna z lepszych form rehabilitacji dla maluchów z niepełnosprawnością. Skutecznie wspiera rozwój dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, wadami genetycznymi, osłabieniem mięśni oraz z zaburzeniami emocjonalnymi, jak autyzm czy nadpobudliwość psychoruchowa. Wiele daje obcowanie z innymi dziećmi, budowanie wzajemnego zaufania, przyjazna atmosfera, jak również to, że w wodzie ich mięśnie łatwiej reagują i rozluźniają się. Niewątpliwie woda to najlepsze środowisko do rehabilitacji

  • rozluźnia i relaksuje
  • wzmacnia wszystkie partie mięśniowe
  • pozytywnie oddziałuje na wszystkie układy w całym organizmie

Sama swoboda ruchów, którą zapewnia woda, pozwala maluchom przemieszczać się w różnych kierunkach z niewielką pomocą rodzica. Ruch wody oddziałuje na ciało dziecka, które musi przeciwdziałać zmianom pozycji, przez co poprawia się jego zmysł równowagi. Woda pozwala również na nieskrępowane ruchy i jest czynnikiem odprężającym mięśnie. Podczas przebywania w wodzie mięśnie wykonują mniejszą pracę statyczną, dzięki czemu maluszek nie odczuwa aż tak dużego zmęczenia i chętniej wykonuje ruchy. Zajęcia sprawdzają się idealnie chociażby w przypadku dzieci, które nie lubią się odwracać i leżeć na brzuszku – nagle okazuje się, że w środowisku wodnym sprawia im to wielką przyjemność.

Karolina
Nauczanie pływania i przekazywanie dobrej energii rodzicom to moja pasja.

Podziel się ze mną co
o tym myślisz?